AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fwystawa-44&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

20-05-2019Wystawa

Jadwiga Solecka (1907 – 1985)

Urodziła się w Krasnej, jako drugie, spośród czworga, dziecko dzierżawcy dóbr ziemskich Michała Grochmala i Heleny z Zająców, pochodzącej z Odrzykonia. Jej starszy brat Adam (1905 – 1949) i młodszy Eugeniusz (1909 – 1944) urodzili się także w Krasnej, a najmłodszy Stanisław (1911 – 1995) w Jureczkowej (obecny pow. Ustrzycki). Po wybuchu I wojny światowej cała rodzina Grochmalów przeniosła się do Korczyny.  Jadwiga tutaj rozpoczęła swą edukację w ówczesnej żeńskiej szkole powszechnej, kierowanej przez jej przyszłą teściową Wiktorię Solecką (1863 – 1946). Naukę kontynuowała później w Krośnie, gdzie w 1924 r. ukończyła z wyróżnieniem Seminarium Nauczycielskie.

Po wyjściu za mąż za inż. Stanisława Soleckiego w 1926 r. opuściła wraz z mężem Korczynę, do której powróciła dopiero na początku II wojny światowej, jesienią 1939 r.

Od wczesnego dzieciństwa wyróżniała się wśród rodzeństwa talentem plastycznym, który szczególnie ujawnił się w krośnieńskim seminarium, gdzie nabyła, uczoną tam wówczas, umiejętność kunsztownego kopiowania wybitnych dzieł malarskich. Od tamtej pory, aż do śmierci uprawiała z powodzeniem malarstwo olejne oraz akwarele, a jej ulubionymi tematami były: martwa natura, kwiaty w rozmaitych kompozycjach kolorystycznych i ciekawe pejzaże, które – jak np. ruiny Zamku Odrzykońskiego czy Rezerwat Przyrody Prządki– w wielu ujęciach malowała bezpośrednio w plenerze.

W okresie twórczym namalowała kilkaset obrazów różnych formatów i o różnej tematyce na zamówienia osób zainteresowanych. Kopiowała dzieła znanych malarzy (Chełmoński, Szyszkin...) Jest to twórczość nie inwentaryzowana, rozsiana po całym świecie.

Za uratowanie z Holokaustu Marleny Wagner pośmiertnie uhonorowana odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

                                                                                                                                 Robert Solecki

 

Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów Roberta Soleckiego, Anny Kudły oraz mieszkańców  Korczyny.


Podziel się: