AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fwystawa-44&chs=350x350&chld=L|4

20-05-2019Wystawa

Jadwiga Solecka (1907 – 1985)

Urodziła się w Krasnej, jako drugie, spośród czworga, dziecko dzierżawcy dóbr ziemskich Michała Grochmala i Heleny z Zająców, pochodzącej z Odrzykonia. Jej starszy brat Adam (1905 – 1949) i młodszy Eugeniusz (1909 – 1944) urodzili się także w Krasnej, a najmłodszy Stanisław (1911 – 1995) w Jureczkowej (obecny pow. Ustrzycki). Po wybuchu I wojny światowej cała rodzina Grochmalów przeniosła się do Korczyny.  Jadwiga tutaj rozpoczęła swą edukację w ówczesnej żeńskiej szkole powszechnej, kierowanej przez jej przyszłą teściową Wiktorię Solecką (1863 – 1946). Naukę kontynuowała później w Krośnie, gdzie w 1924 r. ukończyła z wyróżnieniem Seminarium Nauczycielskie.

Po wyjściu za mąż za inż. Stanisława Soleckiego w 1926 r. opuściła wraz z mężem Korczynę, do której powróciła dopiero na początku II wojny światowej, jesienią 1939 r.

Od wczesnego dzieciństwa wyróżniała się wśród rodzeństwa talentem plastycznym, który szczególnie ujawnił się w krośnieńskim seminarium, gdzie nabyła, uczoną tam wówczas, umiejętność kunsztownego kopiowania wybitnych dzieł malarskich. Od tamtej pory, aż do śmierci uprawiała z powodzeniem malarstwo olejne oraz akwarele, a jej ulubionymi tematami były: martwa natura, kwiaty w rozmaitych kompozycjach kolorystycznych i ciekawe pejzaże, które – jak np. ruiny Zamku Odrzykońskiego czy Rezerwat Przyrody Prządki– w wielu ujęciach malowała bezpośrednio w plenerze.

W okresie twórczym namalowała kilkaset obrazów różnych formatów i o różnej tematyce na zamówienia osób zainteresowanych. Kopiowała dzieła znanych malarzy (Chełmoński, Szyszkin...) Jest to twórczość nie inwentaryzowana, rozsiana po całym świecie.

Za uratowanie z Holokaustu Marleny Wagner pośmiertnie uhonorowana odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Robert Solecki

Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów Roberta Soleckiego, Anny Kudły oraz mieszkańców  Korczyny.