Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Zycha w Korczynie zaprasza do obejrzenia wystawy prezentowanej z okazji Dnia Kobiet pt.: "Gorset i dynamit". Ekspozycja, przygotowana przez Biuro "Niepodległa", ukazuje sylwetki i dokonania żon najważniejszych polityków dwudziestolecia międzywojennego. Wystawę można obejrzeć w holu GBP w Korczynie oraz na stronie internetowej Biblioteki.
Damy II RP, czyli Aleksandra Piłsudska, Maria Bartel, Elżbieta Korfanty, Cezaria Jędrzejewicz, Helena Paderewska, Zofia Moraczewska, Michalina Mościcka, to żony mężów stanu, prezydentów i premierów II RP, które nie tylko realizowały potrzeby osobiste, ale jako równorzędne zadanie traktowały dbanie o Polskę. W młodości przemycały broń, zakładały organizacje kobiece, walczyły o niepodległość Polski i przemierzały Europę, żeby zdobyć wykształcenie. Po wyjściu za mąż nie zwolniły tempa. Wraz z tysiącami koleżanek i działaczek odbudowywały ojczyznę, do czego niezbędne było ujednolicenie i zrekonstruowanie niemal każdej dziedziny życia w obszarze nowych granic II RP. Panujące niepokoje społeczne i wojna toczącą się nadal na części ziem polskich nie ułatwiały im zadania, ale kobiety te potrafiły wykorzystać posiadane zasoby i pozycję dla osiągnięcia wyznaczonych celów.
Na wystawie „Gorset i dynamit” każda z wymienionych Pań reprezentuje jedną z siedmiu kwestii kluczowych dla budowania silnego państwa:
1. Wolność – Aleksandra Piłsudska (1882-1963)
2. Niepodległość – Maria Bartel (1881-1969)
3. Tożsamość – Elżbieta Korfanty (1882-1966)
4. Edukacja – Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa (1885-1967)
5. Odpowiedzialność – Helena Paderewska (1858-1934)
6. Zaangażowanie polityczne – Zofia Moraczewska (1873-1958)
7. Prawa kobiet – Michalina Mościcka (1871-1932)
Każdy z siedmiu rozdziałów wystawy przedstawia wybrany problem kontekstowy oraz sylwetkę jednej z Dam Niepodległości, a także krótki biogram jej znanego męża.
Informacja oraz wystawa przygotowana przez Biuro "Niepodległa"